Randevunuzu Planlayalım

Diş Tedavinizden Sonra Ağız Bakımı

Diş fırçalamak, ağız hijyenini sağlamada önemli role sahiptir. Diş fırçalamak ağızda biriken yiyecek artıklarını ve plak olarak adlandırılan bakterilerden oluşan film tabakasını uzaklaştırmada yardımcı olur. Plak temizlenmediği zaman diş taşına (tartar) dönüşür. Diş taşları da zamanla diş etinde iltihaba ve çene kemiklerinde yıkıma neden olur.

Manuel diş fırçaları orta büyüklükte, boyun kısmı uzun, kılları yumuşak ve yoğun kıl sayısına sahip olmalıdır. Cerrahi işlemler veya diş eti rahatsızlıkları olduğunda diş hekiminin önerdiği şekilde ekstra yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilir.
Elektrikli diş fırçalarını, manuel fırça kullanmakta zorlanan kişiler (engelli bireyler, yaşlılar, geçirilen kaza veya hastalık nedeniyle elini etkin kullanamayanlar) tercih edebilir. Manuel ve elektrikli fırçaların ikisinde de esas olan dişlerin bütün yüzeylerinin günde 2 defa fırçalanmasıdır.

Diş fırçasının üzerindeki yiyecek ve macun artıkları su altında temizlenir. Diş fırçası dik pozisyonda, üzeri açık kuruyabileceği şekilde tutulmalıdır . Birden çok fırça beraber tutulduğunda fırçaların birbirine teması engellenmelidir. Diş fırçaları 3-4 ayda 1 değiştirilmelidir.
Bebeklerde dişler çıkmaya başladığından itibaren fırçalanmaya başlanmalıdır. Dişler tam olarak sürdükten sonra çocukların yaşına uygun fırça seçilerek günde 2 defa fırçalanmalıdır. Çocuğun el becerileri tam olarak gelişene kadar çocukların dişleri ebeveynleri tarafından fırçalanmalı, çocuğun el becerileri geliştikten sonra 10-11 yaşına kadar gözetim altında fırçalaması sağlanmalıdır.

Ağız Bakımı